top of page

Bułgarska riposta...

Mocna riposta na słowa Cyryla - On ma czelność mówić o prawdzie? On nie jest posłańcem Chrystusa, to agent KGB!

Patriarcha Rosji brał udział w obchodach 140. rocznicy wyzwolenia Bułgarii spod niewoli tureckiej. Pouczał Bułgarów mówiąc, że źle interpretują historią i nie doceniają tego, że to Rosja ich wyzwoliła z niewoli. Do słów odniósł się wicepremier Bułgarii Waleri Simeonow - Kim on jest? To nie jest prawosławny duchowny, to agent Michajłow - agent radzieckiego KGB. I ten agent KGB przyjeżdża i będzie nam opowiadać, co jest prawdą, a co nie jest prawdą? Prezydent Radew dziękował wszystkim krajom, które pomogły Bułgarii odzyskać niepodległość. Oprócz Rosji wymienił Polskę, Litwę, Ukrainę, Białoruś i Finlandię. Słowa te rozzłościły Cyryla, który postanowił pouczyć prezydenta - Jestem bardzo rozgoryczony, że w oficjalnej retoryce przedstawicieli państwa, na równi z Rosją w roli wyzwolicieli stawia się Polskę, Litwę i Finlandię. Gdy zapytałem, skąd ta dziwna historiozofia, zdałem sobie sprawę: Lejb-Gwardyjski Fiński Pułk Armii Rosyjskiej brał udział w walce wyzwoleńczej. Ale to był rosyjski pułk, który stacjonował w Finlandii, tak samo jak rosyjskie pułki wojskowe były w Polsce. (...) Chcę jasno powiedzieć, że Bułgarię wyzwoliła Rosja. Ani Polska, ani Litwa, ani inne kraje, lecz Rosja. Chcę otwarcie powiedzieć, że było mi trudno słuchać wypowiedzi o udziale innych państw w wyzwoleniu. Ani polski Sejm, ani litewski Sejm nie podejmowały decyzji o rozpoczęciu wojny z imperium ottomańskim. (...) Tę prawdę wywalczyliśmy krwią. I nie może być żadnych politycznych lub pragmatycznych przyczyn omijania tej prawdy.

Do słów patriarchy odniósł się wicepremier Bułgarii nie kryjąc oburzenia tą wypowiedzią:


- Ten człowiek nie zstąpił z nieba, nie przybył z raju i nie jest posłańcem Jezusa Chrystusa. Znany jest jako rosyjski tytoniowy metropolita. Od 1996 roku wyeksportował papierosy bez akcyzy za 14 miliardów dolarów. Na taką kwotę - 14 mld dolarów wydał ten chytrus i za 4 mld dolarów - wino na potrzeby kościoła. I jeszcze ma czelności w obecności prezydenta mówić o "prawdzie"? On ma prywatny odrzutowiec. Jego zegarek kosztuje 30 tysięcy. Kim on jest? To nie jest prawosławny duchowny, to agent Michajłow - agent radzieckiego KGB. I ten agent KGB przyjeżdża i będzie nam opowiadać, co jest prawdą, a co nie jest prawdą? Tak nie będzie.


Tyle Bułgarzy o Cyrylu. Mocne!

Trzeba powiedzieć, że w kontekście niechlubnego ogona współpracy z KGB patriarchy Cyryla, to spotkanie na lotnisku w Hawanie na Kubie piątek 12 lutego 2016 z papieżem Franciszkiem jest dziwne. Czyżby nie wiedział kim jest Cyryl? Obaj uściskali się i pocałowali się w policzki. W podpisanej deklaracji wyrazili pragnienie jedności. Było to pierwsze od blisko tysiąca lat schizmy spotkanie zwierzchników Kościoła rzymskokatolickiego i rosyjskiego prawosławia.

Foto: Reuters "Nareszcie" - powiedział papież Franciszek, witając Cyryla. Następnie dodał: "Jesteśmy braćmi", a potem powtórzył te słowa kilka razy. Cyryl zauważył zaś: "Od teraz jest łatwiej". Papież odpowiedział mu: "To jasne, że to jest wola Boga".

I wreszcie inne spotkanie, tym razem w Polsce, 16 sierpnia 2012. Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl I oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik podpisali wspólnie na Zamku Królewskim w Warszawie przesłanie obu Kościołów, katolickiego i prawosławnego, wzywające do polsko-rosyjskiego pojednania.

Foto: OnetCyryl I i abp Józef Michalik, fot. PAP/Leszek Szymański - Wiara nasza mówi, że powinniśmy pokonać negatywne stereotypy historyczne; powinniśmy się nawzajem szanować, ufać sobie nawzajem, dzięki czemu otworzymy perspektywę rozwoju w ramach solidarności i miłości chrześcijańskiej - mówił Cyryl. Dodał, że podpisane przesłanie świadczy o tym, że "grzech jest głównym źródłem wszelkich podziałów, także między narodami".

Z tego wszystkiego co powyżej widać jasno że Bułgarzy mają jaja! Ufać KGB nie będziemy, kretynami nie jesteśmy.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page